Ciekawostki
Spis treści:
01
Gatunki kawy
02
Rynek kawy
03
Brazylia potentatem kawy
04
Zawartość kofeiny
05
Kto pije najwięcej kawy?
06
Drzewko kawowe
07
Najdroższa kawa na świecie
08
Odkrycie kawy
09
Kawa w Polsce
10
Brazylia - jak to się stało?
11
Ratunek na czosnek
12
Kawa to owoc
13
Siła zapachu
14
Fit napój
15
Kofeina dopingiem
16
Kawa wypłukuje magnez?
17
Kolor a moc
18
Ristretto
19
Pierwszy ekspres do kawy
20
Kawa przedłuża życie
01
Gatunki kawy
96% rynku upraw kawy całego świata stanowią zaledwie dwa gatunki - Arabica (ok. 60%) i Robusta (ok.36%). Poza tym, na półkach sklepowych spotkać możecie jeszcze Excelsę, która zajmuje w tej klasyfikacji trzecie miejsce (ok. 1%).
02
Rynek kawy
Wartość handlu kawą szacuje się na 100 miliardów dolarów, co czyni ją drugim towarem handlowym na świecie - miejsca ustępuje jedynie ropie naftowej.
03
Brazylia potentatem kawy
Brazylia jest największym na świecie dostawcą kawy, eksportując ponad 2,5 miliona ton tego towaru rocznie. Co ciekawe, na drugim miejscu znajduje się Wietnam, produkując ponad 1,5 miliona ton rocznie.
04
Zawartość kofeiny
Filiżanka Arabiki zawiera około 140 mg kofeiny. Dla porównania, filiżanka Robusty ma jej w sobie około 280 mg, kawy rozpuszczalnej 80, a czarnej herbaty 55. W espresso z kolei mamy w przybliżeniu 65 mg kofeiny, a w szklance Coli zaledwie 24. Przeciętny energetyk? 80 mg na 250 ml napoju.
05
Kto pije najwięcej kawy?
Amerykanie przodują w ilości wypijanej kawy, konsumując 20% jej światowych zasobów. Kolejne miejsca na podium piastują Brazylijczycy i Niemcy. Statystyczny obywatel Starego Kontynentu wypija 160 litrów kawy rocznie, co daje mniej więcej 4 filiżanki dziennie.
06
Drzewko kawowe
Drzewo kawowe potrzebuje od 3 do 4 lat, by w pełni dojrzeć. Gdy w końcu to się wydarzy, jest w stanie w ciągu sezonu dostarczyć około pół kilograma kawy.
07
Najdroższa kawa na świecie
Wietnamska kawa Kopi Luwak może kosztować nawet 1300 dolarów za kilogram. Skąd bierze się ta cena? Ma to związek z małymi zwierzątkami, łaskunami palmowymi. Więcej o tym temacie przeczytasz wkrótce na naszym blogu.
08
Odkrycie kawy
Kawa najprawopodobniej była po raz pierwszy stosowana w Etiopii, w pierwszym tysiącleciu p.n.e. Nie uprawiano jej wtedy, jedynie zbierano jej owoce z naturalnie rosnących drzew, a następnie spożywano je gotowane z dodatkiem masła i soli.
09
Kawa w Polsce
Do Polski kawa dotarła za pośrednictwem Turków pod koniec XVII wieku. Pierwsze kawiarnie powstały w Gdańsku, skąd moda na picie tego napoju rozpowszechniła się na resztę kraju.
10
Brazylia - jak to się stało?
Do Brazylii kawa dotarła dopiero na początku XVIII wieku, gdzie wykradzione ziarna przewieźli Portugalczycy. W przeciągu stu lat, kraj ten stał się największym producentem kawy na świecie.
11
Ratunek na czosnek
Żucie ziaren kawy neutralizuje zapach czosnku. Dzieje się tak, ponieważ zawierają one składniki przeciwbakteryjne, które są pomocne w walce z nieświeżym oddechem.
12
Kawa to owoc
Ziarna kawy to w rzeczywistości pestki jagód - słodkie, czerwone, jadalne owoce, rosnące na krzewach zwanych kawowcami. Po procesie obróbki ziarna są wyłuskiwane z ususzonych skorupek tychże owoców.
13
Siła zapachu
Już sam zapach kawy jest w stanie aktywować w naszym mózgu neuroprzekaźniki, zdolne do zmniejszenia skutków niewyspania. To nie wszystko! Poprawia także nasze zdolności skupienia uwagi, umiejętności analizowania i rozwiązywania problemów.
14
Fit napój
Kawa (oczywiście bez jakichkolwiek dodatków) zawiera zaledwie 1 kcal na 200ml! Jeśli mimo wszystko nie jesteście przekonani do smaku czarnej kawy, proponujemy sięgnięcie po metody przelewowe, które najlepiej wydobywają owocowe nuty z naszego ulubionego napoju.
15
Kofeina dopingiem
Istnieje limit kofeiny w organizmie, którego przekroczenie powoduje dyskwalifikacje z Igrzysk Olimpijskich. Wynosi on 12 mg/ml moczu. Aby osiągnąć taką liczbę należałoby wypić co najmniej 4 filiżanki kawy w przeciągu maksimum pół godziny.
16
Kawa wypłukuje magnez?
Jest to powszechnie wiadomy fakt, trzy filiżanki kawy wypłukują z naszego organizmu 4mg magnezu. Mało kto jednak wie, iż w zaledwie jednej filiżance espresso znajduje się 24mg magnezu. Wbrew powszedniemu mniemaniu więc, kofeina tak naprawdę dostarcza nam tego pierwiastku.
17
Kolor a moc
Im ziarna kawy są ciemniejsze, tym mniej mają w sobie kofeiny. Jasność kawy zależy od czasu wypalania, czym dłużej, tym jest ciemniejsza. Z tego też powodu najmocniejsza jest kawa zielona, ponieważ nie jest w ogóle palona.
18
Ristretto
Najmniejszym serwowanym napojem kawowym wcale nie jest espresso, lecz ristretto - przygotowywany z połowy ilości wody wykorzystywanej do espresso i w ciągu połowy tego czasu.
19
Pierwszy ekspres do kawy
W 1901 roku pierwszy w historii ekspres do kawy opatentował Włoch, Luigi Bezzera. Z jego użyciem powstawał bardzo skoncentrowany napój, później mający otrzymać nazwę espresso.
20
Kawa przedłuża życie
Napój ten zawiera antyoksydanty, zapobiegające powstawaniu wolnych rodników, zmniejsza szanse zachorowania na choroby serca, cukrzycę typu II oraz choroby Parkinsona.